Projekty

 

Festival Doteky Afriky

umělecký ředitel festivalu

festival logoFestival Doteky Afriky vznikl v roce 2011 ve snaze seznámit českou veřejnost se zcela odlišnými kulturami afrického kontinentu. Prostřednictvím hudebních vystoupení,  workshopů, přednášek a výstav chce zvýšit povědomí o africké společnosti, jejím umění a hodnotách. Svým posláním tak podporuje toleranci české společnosti. Festival se koná pod záštitou předsedkyně PSP ČR, paní Miroslavy Němcové, a za podpory emeritní velvyslankyně ČR v Keni, paní Margity Fuchsové a senátora Miloše Vystrčila. Festival se koná v kraji Vysočina.

Více na webových stránkách www.myinscape.com

 

Zrození filmové Afriky (2012)

kurátor výstavy

jan_svatos_jacquelyn_borgeson_michal_horacek_zrozeni_film_afriky1

zprava Jan Svatoš, Jacquelyn Borgeson (kurátorka USA), Michal Horáček

Poprvé v historii České republiky byly v Praze na ambasádě USA vystaveny unikátní fotografie Martina Johnsona pořízené v Africe před téměř 100 lety. Výstavní projekt, který z USA přiletěla zahájit kurátorka Safari musea Jacquelyn Borgesonová, dával do souvislosti snímky z expedice Fotografické návraty. Výstavu spoluzahájili kulturní atašé USA David Gainer, hudební textař Michal Horáček a dokumentarista Jan Svatoš. Americká kurátorka v rámci doprovodného programu navštívila také Brno. V roce 2013 na úspěšný projekt navazují přednášky a projekce filmu Africa obscura na Americké ambasádě v Praze.

Více o projektu najdete např. zde: Do Česka zavítaly 100 let staré fotografie

 

Fotografické návraty (2010)

autor projektu a vedoucí expedice

Romi_Strakova_AFRICA_OBSCURA_obracene mala40 denní projekt expedice Fotografické návraty, který získal záštitu české velvyslankyně v Nairobi, měl za cíl ve vyprahlé a nesnadno dostupné severní Keni pořídit fotografie klasickým způsobem, včetně vyvolávání filmů v temné komoře. Tímto způsobem Jan Svatoš a jeho tým chtěl poukázat na odkaz prvních fotografických průkopníků – Martina a Osy Johnsonových.  Expedice zaznamenala několik významných objevů v souvislosti s odkazem manželů Johnsonových – k největším patřil objev místa uprostřed divočiny, kde stávala Martinova temná komora. Stěžejním výstupem byl TV dokument AFRICA OBSCURA, řada přednášek a putovní výstava (ČR, USA, Afrika). Projekt pod patronací ambasády ČR vznikl ve spolupráci s mnoha odbornými konzultanty a mezinárodními subjekty, např. s filmovou fakultou FAMU (ČR), se Safari Museum (USA) či s Kenya Wildlife Service (Keňa).

Více o expedici a filmu v pořadu České televize najdete zde Africa obscura – temný světadíl v novém světle