Jan E. Svatoš

MgA. Jan Eliáš  Svatoš

Absolvent FAMU, FSV Univerzity Karlovy a FAMO v Písku. Je držitelem prestižní ceny JADE KUNLUN Special Jury Award a Speciální ceny poroty na Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival (WFO Lodž, Polsko), kterými mezinárodní porota ocenila jeho dokument divoČINY. Je autorem více než 10 dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila na mezinárodních filmových festivalech. Je autorem více než 10 dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila na mezinárodních filmových festivalech. Mezi nejúspěšnější snímky patří Archa světel a stínů (4 ceny), dále Africa obscura a divoČINY (oba oceněny trojnásobně).
V roce 2010 uspořádal fotografickou expedici Fotografické návraty, během které fotografoval v nehostinných končinách severní Keni starou analogovou technikou a vyvolával filmy v přenosné temné komoře. 

Jeho filmy se vyznačují hlubokým a dlouhodobým zájmem o vybrané téma, které poodkrývá v nových a často překvapivých souvislostech. Prostřednictvím svých filmů usiluje o boření kulturních i společenských stereotypů. Intenzivně se věnuje problematice životního prostředí.

Spolupracuje s mnoha dalšími domácími i mezinárodními institucemi. Pravidelně přispívá do tuzemských periodik jako magazín Xantypa či časopis Koktejl. Zasedal jako člen poroty na řadě mezinárodních festivalech, např. NaturVision, Ekofilm nebo CzechNaturePhoto.

 

 Kam dál?

Podrobný životopis

Režisérská filmografie

Ocenění

Mediální obraz