Ocenění

 Nový celovečerní dokumentární film  Archa světel a stínů přebírá vedení v úspěšnosti filmů Jana Svatoše poté co získal čtvrté ocenění řadě na mezinárodních filmových festivalech.

Dokumentární film režiséra Jana Svatoše divoČINY (koprodukce ČT, FAMO a Jan Svatoš) získal v Polsku  prestižní Special Jury Award pod patronací polského ministerstva kultury a národního dědictví na festivalu International Nature Film Festival v Lodži! Na mezinárodním filmovém festivalu 2014 World Mountain Documentary Festival of Qinghai  v Číně získal tento film prestižní ocenění Jade Kunlun Special Jury Award, když ve finále porazil i horkého favorita soutěže, francouzský film o znečištění Himálají A dark cloud on the top of the world společnosti Le Miroir.

Filmový debut režiséra Jana Svatoše „AFRICA OBSCURA“ obdržel v roce 2011 hned 3 ocenění na mezinárodních filmových festivalech – uspěl na MFF Tourfilm, MFF Ekofilm a MFOF. Ve výroční zprávě České televize je uváděn jako jeden z nejúspěšnějších koprodukčních filmů roku 2011.

 „Za originální téma, za objevný a pokorný přístup k práci s dobovými materiály a technikou a jejich konfrontací se současností.“

verdikt mezinárodní poroty, Ekofilm 2011

– SPECIÁLNÍ CENA POROTY, MFF  Life Sciences 2018,  Česká republika

Dokument Archa světel a stínů byl oceněn na dalším festivalu. Režisér Jan Svatoš si včera odnesl Zvláštní cenu poroty z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů s tématikou přírodních věd a udržitelného rozvoje Life Sciences Film Festival 2018.

Porota udělila cenu snímku za jeho poutavé zpracování života dvou mladých filmařských průkopníků, kteří jako první začali představovat africkou divočinu ne z pohledu lovců, ale z pohledu environmentalistů.

Festival se uskutečnil od 15. do 19. října na půdě České zemědělské univerzity v Praze.

-SPECIÁLNÍ CENA PREZIDENTA FESTIVALU, MFF EKOFILM 2018, Česká republika

Dokumentární film Archa světel a stínů uspěl na 44. ročníku mezinárodního festivalu Ekofilm v Brně, kde získal jedno z hlavních  ocenění prezidenta festivalu Ladislava Mika. Jedná se již o třetí ocenění filmu v řadě. V porotě letošního ročníku festivalu působili:  režisérka a kameramanka Olga Špátová, kameraman a držitel Českého lva Martin Čech, izraelská producentka Yael Perlov, polský fotograf krajiny Maciej Duczyński, americký spisovatel Seth Siegel a ekoložka Blažena Hušková. Na snímku ocenili jeho výjimečnost  a přesahy do počátků ochrany životního prostředí v Africe. Festival Ekofilm, který pořádá Ministerstvo životního prostředí, se uskutečnil od 10. do 13. října 2018 v Brně. Letos bylo přihlášeno více jak 2200 filmů z celého světa, z nichž pak do tří soutěžních kategorií bylo vybráno 25 nejlepších filmů.

– MAIN AWARD v kategorii Mezinárodní soutěž dokumentárních filmů na MFF Tourfilm 2018, Česká republika

Archa světel a stínů získala hlavní cenu v kategorii Dokumentární film na světově  nejstarším mezinárodním festivalu s cestovatelskou tematikou TOURFILM v Karlových Varech!

„Mezi dokumentárními filmy se prosadil český režisér Jan Svatoš se snímkem Archa světel a stínů, na němž se porotcům líbila zejména práce s kamerou, ale i dobře sestavený příběh. “ (ČTK

-GRAND PRIX –Mezinárodní festival dokumentárních filmů T-FILM 2018, Česká republika

Dokumentární film režiséra Jana Svatoše  ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ (koprodukce Art Francesco, Česká televize) získal na mezinárodním filmovém festivalu  T-FILM v Ostravě hlavní ocenění Grand Prix Award. Loni tuto cenu získal film z produkce National Geographic s Leonardem di Capriem. Pro Jana Svatoše je to jubilejní 10 ocenění na mezinárodní festivalové scéně. Již poroty ocenily jeho filmy Africa obscura, divoČINY nebo Lekce divokosti.

 

Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival v Polsku

– Speciální cena porotycena WFO

Dokumentární film režiséra Jana Svatoše divoČINY získal další prestižní ocenění. Tentokráte mu byla udělena cena Special Jury Award pod patronací polského Ministerstva kultury a národního dědictví na festivalu International Nature Film Festival. Mezinárodní porota odůvodnila své rozhodnutí:

„Za emocionální vizuální esej o návratu divokých zvířat do české přírody. Film nemoralizuje, ale ukazuje problém z mnoha stran.“

T-FILM Ostrava

– vítěz kategorie „Svět přírody“

Na Mezinárodním filmovém festivalu T-film Ostrava 2015 byl oceněn televizní dokument Jana Svatoše  Velké losování (z cyklu ČT Nedej se!). Film vyprávějící příběh vymírající populace losů evropských na území ČR získal 1.cenu v kategorii „Svět přírody“.

IFF MOUNTAIN DOCUMENTARY v Číně

– Speciální cena poroty „Nefritový Kunlun“

 

Jan Svatoš a Romi Strakova prebiraji cenu Special Jury Award Jade Kunlun v přimem prenosu čínské televize

Jan Svatoš a Romi Strakova prebiraji cenu Special Jury Award Jade Kunlun v přimem prenosu čínské televize

(12. srpna 2014) Mezinárodní porota se skládala ze 17 filmařů a producentů z Kanady, Turecka, Izraele, Norska, Jižní Koreji a Číny. Ředitel festivalu a předseda poroty v sekci příroda Lu Liang ocenil zejména umělecké provedení filmu a jeho hluboké poselství: „Dokument divoČINY ukazuje, jak důležitá je neustálá reflexe našeho chování vůči přírodě. Principy, které nám ukazuje režisér Jan Svatoš v České republice, neplatí pouze v této malé zemi, ale mají mezinárodní přesah.

 

 

 

cena Life SciencesMFF  LIFE SCIENCES – Cena studentské poroty

Cenu studentské poroty získal film Jana Svatoše „divoČINY“. Porota ocenila film za představení divočiny jako kulturního fenoménu a za zachycení diskusí o možnostech a konsekvencích reintrodukce velkých savců do vybraných míst v současné Evropě.

MFF EKOFILM – Cena za nejlepší scénář

ekofilm_oceneni(9. října , 2011) Na nejstarším evropském festivalu o životním prostředí získal film Africa obscura cenu za nejlepší scénář. Mezinárodní filmovou porotu tvořili významní filmaři  – americký dokumentarista William Parks, režisér Ilja Ruppeldt z Nového Zélandu, Osamu Okamura a Dagmar Rajčanová, ředitelka slovenského festivalu Envirofilm.

 

 

 

IFF TOURFILM Karlovy Vary

tourfilm_jan_svatos_romi_strakova(8. října 2011) Africa obscura získala cenu za 2. místo v kategorii televizní dokument na IFF TOURFILM Karlovy Vary –  nejstarším mezinárodním festivalu s cestovatelskou tématikou na světě. Uspěl v konkurenci 500 filmů a 352 multimediálních snímků ze 135 zemí světa. V minulosti festival hostil významné osobnosti, jakými jsou Jane Goodall, Michael Palin, Reinhold Messner. Slavnostní galavečer moderoval Tomáš Hanák a ceny přebírali režisér Jan Svatoš a kameramanka Romi Straková.

 

IFF OUTDOOR FILMS

(3. prosince, 2011) Vyvrcholení IX. ročníku Mezinárodního filmového festivalu outdoorových filmů se uskutečnilo v kině Lucerna. Festival se zaměřuje na dokumentární filmy pořízené v extrémních podmínkách– horolezectví, treky a také náročné expedice. Africa obscura byla oceněna v kategorii D – extrémní cestopis, kde obsadila 3. místo.