Ocenění

 Dokumentární film režiséra Jana Svatoše divoČINY (koprodukce ČT, FAMO a Jan Svatoš) získal v Polsku  prestižní Special Jury Award pod patronací polského ministerstva kultury a národního dědictví na festivalu International Nature Film Festival v Lodži! Na mezinárodním filmovém festivalu 2014 World Mountain Documentary Festival of Qinghai  v Číně získal tento film prestižní ocenění Jade Kunlun Special Jury Award, když ve finále porazil i horkého favorita soutěže, francouzský film o znečištění Himálají A dark cloud on the top of the world společnosti Le Miroir.

Filmový debut režiséra Jana Svatoše “AFRICA OBSCURA” obdržel v roce 2011 hned 3 ocenění na mezinárodních filmových festivalech – uspěl na MFF Tourfilm, MFF Ekofilm a MFOF. Ve výroční zprávě České televize je uváděn jako jeden z nejúspěšnějších koprodukčních filmů roku 2011.

 „Za originální téma, za objevný a pokorný přístup k práci s dobovými materiály a technikou a jejich konfrontací se současností.“

verdikt mezinárodní poroty, Ekofilm 2011

Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival v Polsku

– Speciální cena porotycena WFO

Dokumentární film režiséra Jana Svatoše divoČINY získal další prestižní ocenění. Tentokráte mu byla udělena cena Special Jury Award pod patronací polského Ministerstva kultury a národního dědictví na festivalu International Nature Film Festival. Mezinárodní porota odůvodnila své rozhodnutí:

“Za emocionální vizuální esej o návratu divokých zvířat do české přírody. Film nemoralizuje, ale ukazuje problém z mnoha stran.”

T-FILM Ostrava

– vítěz kategorie “Svět přírody”

Na Mezinárodním filmovém festivalu T-film Ostrava 2015 byl oceněn televizní dokument Jana Svatoše  Velké losování (z cyklu ČT Nedej se!). Film vyprávějící příběh vymírající populace losů evropských na území ČR získal 1.cenu v kategorii “Svět přírody”.

IFF MOUNTAIN DOCUMENTARY v Číně

– Speciální cena poroty “Nefritový Kunlun”

 

Jan Svatoš a Romi Strakova prebiraji cenu Special Jury Award Jade Kunlun v přimem prenosu čínské televize

Jan Svatoš a Romi Strakova prebiraji cenu Special Jury Award Jade Kunlun v přimem prenosu čínské televize

(12. srpna 2014) Mezinárodní porota se skládala ze 17 filmařů a producentů z Kanady, Turecka, Izraele, Norska, Jižní Koreji a Číny. Ředitel festivalu a předseda poroty v sekci příroda Lu Liang ocenil zejména umělecké provedení filmu a jeho hluboké poselství: „Dokument divoČINY ukazuje, jak důležitá je neustálá reflexe našeho chování vůči přírodě. Principy, které nám ukazuje režisér Jan Svatoš v České republice, neplatí pouze v této malé zemi, ale mají mezinárodní přesah.

 

 

 

cena Life SciencesMFF  LIFE SCIENCES – Cena studentské poroty

Cenu studentské poroty získal film Jana Svatoše „divoČINY“. Porota ocenila film za představení divočiny jako kulturního fenoménu a za zachycení diskusí o možnostech a konsekvencích reintrodukce velkých savců do vybraných míst v současné Evropě.

MFF EKOFILM – Cena za nejlepší scénář

ekofilm_oceneni(9. října , 2011) Na nejstarším evropském festivalu o životním prostředí získal film Africa obscura cenu za nejlepší scénář. Mezinárodní filmovou porotu tvořili významní filmaři  – americký dokumentarista William Parks, režisér Ilja Ruppeldt z Nového Zélandu, Osamu Okamura a Dagmar Rajčanová, ředitelka slovenského festivalu Envirofilm.

 

 

 

IFF TOURFILM Karlovy Vary

tourfilm_jan_svatos_romi_strakova(8. října 2011) Africa obscura získala cenu za 2. místo v kategorii televizní dokument na IFF TOURFILM Karlovy Vary –  nejstarším mezinárodním festivalu s cestovatelskou tématikou na světě. Uspěl v konkurenci 500 filmů a 352 multimediálních snímků ze 135 zemí světa. V minulosti festival hostil významné osobnosti, jakými jsou Jane Goodall, Michael Palin, Reinhold Messner. Slavnostní galavečer moderoval Tomáš Hanák a ceny přebírali režisér Jan Svatoš a kameramanka Romi Straková.

 

IFF OUTDOOR FILMS

(3. prosince, 2011) Vyvrcholení IX. ročníku Mezinárodního filmového festivalu outdoorových filmů se uskutečnilo v kině Lucerna. Festival se zaměřuje na dokumentární filmy pořízené v extrémních podmínkách– horolezectví, treky a také náročné expedice. Africa obscura byla oceněna v kategorii D – extrémní cestopis, kde obsadila 3. místo.