Jan Svatoš

MgA. Jan Svatoš

Jan SvatošAbsolvent FAMU v Praze, FSV Univerzity Karlovy a FAMO v Písku. Je držitelem prestižní ceny JADE KUNLUN Special Jury Award v Číně a Special Jury award pod patronací polského ministerstva kultury a národního dědictví na festivalu International Nature Film Festival v Lodži, kterými mezinárodní porota ocenila jeho dokument divoČINY. Je autorem více než 8 dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila na mezinárodních filmových festivalech. Mezi nejúspěšnější snímky patří Africa obscura a divoČINY (oceněny trojnásobně). V roce 2010 uspořádal fotografickou expedici Fotografické návraty, během které fotografoval v nehostinných končinách severní Keni starou analogovou technikou a vyvolával filmy v přenosné temné komoře. V současnosti pracuje na novém nezávislém mezinárodním filmovém projektu Archa světel a stínů, kvůli kterému se setkal s režisérem Wernerem Herzogem.

Jeho filmy se vyznačují hlubokým a dlouhodobým zájmem o vybrané téma, které poodkrývá v nových a často překvapivých souvislostech. Prostřednictvím svých filmů se snaží o boření kulturních i společenských stereotypů. Intenzivně se věnuje problematice životního prostředí, spolupracuje s mezinárodním festivalem NaturVision, v němž zasedal jako člen poroty.

Dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Je také uměleckým ředitelem festivalu DOTEKY AFRIKY. Spolupracuje s mnoha dalšími domácími i mezinárodními institucemi, např. s Člověkem v tísni, Safari Museem (USA) nebo Kenya Wildlife service (Keňa). Jeho články, názory a fejetony si můžete pravidelně přečíst v předních domácích časopisech, mezi které patří týdeník EURO, magazín Xantypa či Koktejl.

 

 Kam dál?

Podrobný životopis

Režisérská filmografie

Ocenění

Mediální obraz